Skarb Matki » Mission possible – zdrowe żywienie w pracy.

     Żyjemy w ciągłym pośpiechu. Zawsze wiele spraw na głowie, odpowiedzialność, stres. Robimy po kilka rzeczy na raz. Zabiegani, zapominamy o czymś, co jest ważne dla nas, dla naszego zdrowia i kondycji – o jedzeniu. Większą część dnia spędzamy w pracy i dlatego powinniśmy się zmobilizować do dbania o prawidłowy model żywienia, dopasowany do naszego trybu dnia.

NAJWAŻNIEJSZY POSIŁEK DNIA – ŚNIADANIE
     W zasadzie bez śniadania nie powinno się wychodzić z domu. Jednak często zdarza się, że zajęci organizacją spraw domowych, oszczędzamy czas, nie jedząc tego posiłku. Jeśli zdarza się to również tobie, postaraj się zjeść śniadanie zaraz po przyjściu do pracy. Nie zawsze mamy możliwość skorzystania z zestawów śniadaniowych w firmowym barku, a poza tym, to sporo kosztuje. Spróbuj zjeść kanapkę, płatki lub jogurt. W ten sposób zapewnisz swojemu organizmowi dawkę energii po nocy. Jeśli pójdziesz krok dalej i skomponujesz swoje śniadanie zgodnie z zasadami zdrowego żywienia, będzie to pierwszy krok na drodze do ulepszenia nawyków żywieniowych. Przygotowując pełnowartościowe kanapki z ciemnego pieczywa, chudej wędliny, czy sera i ze znaczącym dodatkiem świeżych warzyw, zapewnisz sobie lepszy humor, energię do działania i wzmocnisz koncentrację.

REGULARNOŚĆ I JAKOŚĆ – NIE ILOŚĆ
     Nieregularne jedzenie, to nasz główny grzech powodujący nadwagę. Siedzący tryb pracy, brak ruchu i objadanie się, to prosta droga do otyłości. Wielu z nas zjada rano śniadanie, w pracy kanapkę, po powrocie do domu ogromny obiad, a na wieczór poprawia słodyczami lub innymi niezbyt wartościowymi przekąskami.

     Wiem, nie jest prosto zjeść w określonym czasie 5 nie za dużych posiłków dziennie. Ale to kwestia przyzwyczajenia i zorganizowania się. To nie jest niemożliwe! Najbardziej wygodne godziny to:

  • 7:00 – śniadanie w domu lub omijamy posiłek
  • 9:00 – II śniadanie lub śniadanie
  • 12:00 – obiad lub II śniadanie
  • 15:00 – podwieczorek lub obiad
  • 18:00 – lekka kolacja lub podwieczorek
  • 21:00 – omijamy posiłek lub lekka kolacja (tylko w przypadku, gdy chodzisz późno spać)PRZERWA OBIADOWA W PRACY
     Jeżeli to możliwe, zrób sobie przerwę obiadową. Wykorzystaj ten czas i wyjdź coś zjeść. Jeśli nie masz takich możliwości, to przynoś sobie coś z domu. W większości firm można skorzystać z kuchni, podgrzać w mikrofali swój obiad i zjeść go, korzystając z wydzielonego miejsca na lunch. Ale uwaga: trzeba się zdecydować, czy posiłek jedzony w przerwie obiadowej będzie podstawowym posiłkiem dnia, czy tylko przekąską. Wiele osób po obiedzie zjedzonym w pracy, robi sobie drugi obiad po powrocie do domu. To błędne koło. Albo jemy do syta w pracy, a w domu tylko lekką kolację, albo odwrotnie.

UNIKAJ FASTFOOD’ÓW
     Jeśli masz możliwość wyjścia na obiad, to wybieraj miejsca oferujące zdrowsze menu, np. obiady domowe, sałatki czy soki owocowe. Fastfood można zjeść od czasu do czasu, ale na pewno nie regularnie. Nie zastępuj obiadu żywnością typu fastfood, bo takie odżywianie może doprowadzić do otyłości, miażdżycy i innych chorób. Fastfood’y często nazywamy „zapychaczami”, które nie mają nic wspólnego ze zdrowym jedzeniem, a dodatkowo nasz organizm i tak zacznie domagać się długo wyczekiwanej dawki energii. Po powrocie do domu rozpoczniemy więc wieczorną ucztę i na kolację zjemy obfity obiad. Potem wyczerpani pracą, siądziemy przed telewizorem i znów mamy ochotę na przekąskę, a więc dodatkowo schrupiemy jeszcze chipsy lub ciasteczka.


CZYM GASIĆ PRAGNIENIE?
     Kawa i herbata tak naprawdę nie dostarczają organizmowi wody, a wręcz jej go pozbawiają. Najlepiej pić wodę niegazowaną lub lekko gazowaną, soki owocowe i warzywne, a jeśli herbatę, to ziołową lub owocową. Należy unikać gazowanych, słodkich napojów – dostarczają organizmowi mnóstwo pustych kalorii i żadnych odżywczych składników. Jeśli kawa – to najwyżej dwie filiżanki dziennie i najlepiej z mlekiem, które dostarczy organizmowi wypłukiwanego przez kawę wapnia i magnezu. Zalecane jest chude, gdyż niweluje właściwości kwasotwórcze kawy. Natomiast czarna kawa, bez dodatku mleka, przyspiesza metabolizm, co może być korzystne przy pracy siedzącej.

JAKOŚĆ PRODUKTÓW
     Zastanów się, co jesz w pracy. Czy przypadkiem nie wybierasz, ze względu na wygodę, chemicznych odpowiedników jedzenia, typu gorący kubek lub zupka chińska? Jeśli naprawdę nie znajdujesz czasu na zrobienie zupy, a masz na nią ochotę, to wybierz tę z kartonu – jest nieco zdrowsza od tych w proszku. Staraj się kupować rzeczy jak najmniej przetworzone oraz wybierać te produkty, które są świeże, najlepiej ze sprawdzonych źródeł. Dlaczego to takie ważne? Bo kupując od swojego sprawdzonego dostawcy, najlepiej takiego, który oferuje produkty ekologiczne, dbasz o jakość tego, co jesz.

     Według piramidy żywienia, jedzenie, aby było pełnowartościowe, a dieta zbilansowana, powinno zawierać siedem składników: białka, tłuszcze i węglowodany, witaminy i składniki mineralne, błonnik i wodę. Skąd czerpać witaminy, sole mineralne i błonnik? Znajdują się w warzywach i owocach. Należy spożywać je 4-5 razy dziennie. Błonnik, który jest świetnym regulatorem pracy układu trawiennego, znajduje się również w produktach zbożowych (ciemne pieczywo, kasze, płatki zbożowe). Zaś najlepszym źródłem wapnia, białka i witaminy B2 jest mleko i przetwory mleczne. Niezaspokojenie zapotrzebowania na wapń i białko grozi odwapnieniem kości i osteoporozą. Jedzenie ryb, zwłaszcza morskich, 2-3 razy w tygodniu uchroni cię przed chorobami serca, gdyż zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega 3.


UROZMAICAJ JEDZENIE
     Urozmaicaj swoją dietę, żeby nie jeść ciągle tego samego. Zgodnie z piramidą żywienia, codziennie powinieneś spożywać produkty zbożowe, warzywa i owoce, mleko oraz jego przetwory, nie zapominając o chudym mięsie (drobiu), rybach czy jajach. Podstawą zdrowego odżywiania jest zachowania proporcji między poszczególnymi składnikami pożywienia. Mało tego, nie można objadać się, lepiej jeść częściej, a mniej.

RUSZAJ SIĘ!
     Siedząca praca sprzyja tyciu. Staraj się, by twoja aktywność fizyczna nie ograniczała się do przejścia z domu do garażu. Oprócz ćwiczeń, na które możesz znaleźć czas przed czy po pracy, gimnastykuj się także w biurze. Masz zagwarantowane 15 minut przerwy na posiłek, a po każdej godzinie pracy przy monitorze, masz także prawo do 5 minut przerwy. Wykorzystaj je na proste ćwiczenia rozciągające i rozluźniające mięśnie.Foxy

tags, ,

  • Forum
  • Bright Starts
  • Stacyjkowo
  • Twórcze zabawy